شناسه خبر: 1265

لینک کوتاه صفحه

https://kms.dmsonnat.ir/?p=1265

معرفی «مدرسه علوم دینی مولوی کرد شهرستان روانسر»
ماموستا سید محمد محمد امام جمعه و مدیر مدرسه علوم دینی مولوی کرد در گفتگویی به معرفی و تشریح فعالیت ها و برنامه های مدرسه علوم دینی مولوی کرد پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ماموستا سید محمد محمدی امام جمعه و مدیر مدرسه علوم دینی مولوی کرد شهرستان روانسر در گفتگو با رابط خبری دفتر کرمانشاه به معرفی و تشریح فعالیت ها و برنامه های مدرسه علوم دینی پرداخت.

 

مدرسه علوم دینی کرد در چه سالی تأسیس و شروع به فعالیت کرد؟

مدرسه علوم دینی کرد شهرستان روانسر این در سال ۱۳۸۲-۱۳۸۳ تاسیس شده و  قریب به ۱۷

 سال شروع به فعالیت کرده است، مدرسه علوم دینی کرد در ابتدا از روستای شیخ صلاح از توابع شهرستان ثلاث باباجانی فعالیت خود را آغاز و سپس به روستای یاری مهاجرت کرده و نهایتا در شهرستان روانسر ادامه فعالیت مدرسه در  طبقه سوم ساختمانی در جوار مسجد اویس القرن به مساحت ۳۰۰ متر مربع که بنام مدرسه ثبت شده را ادامه داد.

(سید عبدالرحیم ملا سعید معدومی معروف به مولوی کرد و با تخلص معدومی (زاده: ۱۱۸۶ ه‍.ش در روستای سرشاته از توابع تاوگوز در حلبچه – درگذشت: ۱۲۶۲ ه‍.ش در روستای سرشاته از توابع تاوگوز در جوانرود) شاعر و عارف نامی کرد که در حلبچه، سنندج، سلیمانیه، پاوه و مهاباد به کسب علم پرداخت. وی از پیروان طریقت نقشبندی بود).

 

تعداد کارکنان و طلاب این مدرسه چند نفر است؟

مدرسه علوم دینی کرد شهرستان روانسر متشکل از مدیر و ناظر و هفت نفر از اساتید بوده و در شانزده سال گذشته ۲۵۰ طلبه در این مدرسه تحصیل کرده اند.

مدت زمان تحصیل در این مدرسه هشت سال است و در از ابتدای تأسیس مدرسه ۵۰ نفر از طلاب پس از گذراندن دوره های تحصیلی فارغ التحصیل شده و با برگزاری هرساله جشنی موفق به دریافت اجازه نامه و مدرک سنی شده اند.

در حال حاضر تعداد طلبه هایی که مشغول تحصیل هستند چند نفر است؟

هم اکنون هفده طلبه رسمی در حال تحصیل بوده و وجه تمایز این مدرسه با سایر مدارس علوم دینی در استان کرمانشاه این است که تمامی طلاب معمم و ملبس به لباس روحانیت بوده و شبانه روز در مدرسه مستقر هستند.

لطفا برنامه های جانبی مدرسه علوم دینی کرد را تشریح کنید؟

فعالیت ها و برنامه های مدرسه علوم دینی در تمام ایام پابرجا بوده و تنها در ایام ماه مبارک رمضان مدرسه در راستای اعزام طلاب و روحانیون به مناطق دورافتاده جهت تبلیغ و نشر آموزه های دینی تعطیل می باشد.

خوشبختانه طلاب در تمامی مراسمات و برنامه های ملی، مذهبی، فرهنگی و اقامه نماز جمعه و جماعت پیشگام بوده و با توجه به دغدغه تبلیغ دین در مناطقی که فاقد روحانی بوده مستقر شده و مسائل دینی را آموزش می دهند.

چه تدابیری در خصوص پیشگیری طلاب و همچنین ترغیب مردم به رعایت دستورات بهداشتی در جهت مبارزه با ویروس کرونا اندیشیده اید؟

از ابتدای ظهور ویروس منحوس کرونا با اعلام آمادگی و آموزش های لازم به طلاب و همچنین پیوستن به پویش من ماسک میزنم روش صحیح رعایت پروتکل های بهداشتی را به عامه مردم توصیه شد و تا حد ممکن از برگزاری مراسمات به شکل تجمعی خودداری شده و حتی مسائل دینی و شرعی از طریق فضای مجازی در دسترس عموم قرار گرفت، در ورودی های شهر با استقرار طلاب علاوه بر تشویق مردم به رعایت اصول بهداشتی، شبهات و سوالات دینی آنها را  پاسخ داده می شد.

 

 

در خصوص مقابله با شبهات و تحکیم وحدت چه اقداماتی صورت گرفته است؟

وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَمیعًا وَلا تَفَرَّقوا ۚ وَاذکُروا نِعمَتَ اللَّهِ عَلَیکُم إِذ کُنتُم أَعداءً فَأَلَّفَ بَینَ قُلوبِکُم فَأَصبَحتُم بِنِعمَتِهِ إِخوانًا وَکُنتُم عَلىٰ شَفا حُفرَهٍ مِنَ النّارِ فَأَنقَذَکُم مِنها ۗ کَذٰلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُم آیاتِهِ لَعَلَّکُم تَهتَدونَ﴿۱۰۳﴾
و همگی به ریسمان خدا [= قرآن و اسلام، و هرگونه وسیله وحدت‌]، چنگ زنید، و پراکنده نشوید! و نعمت (بزرگِ) خدا را بر خود، به یاد آرید که چگونه دشمن یکدیگر بودید، و او میان دلهای شما، الفت ایجاد کرد، و به برکتِ نعمتِ او، برادر شدید! و شما بر لبِ حفره‌ای از آتش بودید، خدا شما را از آن نجات داد؛ این چنین، خداوند آیات خود را برای شما آشکار می‌سازد؛ شاید پذیرای هدایت شوید (سوره مبارکه آل عمران آیه ۱۰۳) .

ما به این آیه از قرآن اعتقاد داریم، خداوند می فرماید از تفرقه دوری کرده و وحدت داشته باشید ما مطیع امر خدا هستیم و با وجود تفرق و اختلاف، بلا و عذاب و شکست نصیب مسلمانان خواهد شد بنابراین برای حفظ عزت و آبرو و اقتدار هرچه بیشتر اسلام و مسلمین باید وحدت و همبستگی را تقویت کرد.

خوشبختانه مجموعه مدرسه علوم دینی کرد شهرستان روانسر همواره مروج وحدت هستند، در این شهرستان خواهران و برادران شیعه و سنی در کنار یکدیگر زندگی کرده و حسینیه داشته و در مناسبت ها و مراسمات مختلف امری جز وحدت قابل مشاهده نیست و در یک جمله می توان گفت شیعه و سنی  ید واحده ای هستند.

وحدت و همدلی میان مسلمانان تیری بر قلب دشمنان است و در این راستا در جهت تضعیف اقتدار مسلمانان افکار شیطانی و اسلام هراسی در مناطق مختلف مسلمان نشین توسط دشمنان جز دستور کار قرار گرفته اما امید است با توکل به خداوند متعال و در سایه سعادت و پرچم بصیرت رهبری عزت و اقتدار اسلام و مسلمانان در ایران و تمام کشورها با ایستادگس هرچه تمامتر حفظ خواهد شد.

1

آرامگاه مولوی کرد، در روستای سرشاته و در نزدیکی شهر حلبچه
فهرست