شناسه خبر: 1823

لینک کوتاه صفحه

https://kms.dmsonnat.ir/?p=1823

امام جمعه موقت روانسر:
بالاترین مرحله از صبر، صبر بر معصیت است
امام جمعه موقت شهرستان روانسر در خطبه های نماز جمعه این هفته که با حضور مردم مومن و خداجو برگزار شد گفت: بالاترين مرحله از صبر، صبر بر معصيت است و آن ایستادگی در برابر شعله های سرکش شهوات و هیجان های برخاسته از هوي و هوس و یا مقامات دنیوی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ماموستا ملا محمد محمودی امام جمعه موقت شهرستان روانسر در خطبه های نماز جمعه این هفته که با حضور مردم مومن و خداجو برگزار شد ابراز داشت: انسان و محل زندگی او به نحوی آفریده شده که با آفات، کمبودها، موانع و مصیبتهای فراوانی همراه است و همیشه آفات و مصائبی در اموال، عزیزان، دوستان در کمین نعمتهاست که موجب از دست دادن آنها می شود از سویی دیگر انسان در معرض حملات شدید تمایلات نفسانی است که همه این موارد ابزار آزمایش انسان توسط خدای متعال به شمار می آیند.

امام جمعه موقت شهرستان روانسر بیان داشت: تنها کسانی از میان موانع و مشکلات، سلامت به مقصد می رسند که با صبر، به قضای الهی راضی شده و تمایلات نفسانی را حبس نموده، و تسلیم امر خداوند گشتند، مصائب گوناگون آنان را از شکر، اطاعت و عبادت خداوند باز نداشته و با وجود تمام مشکلات، خود را به انجام وظایف الهی وادار سازند.

این مسئول گفت: خداوند در قرآن کریم در موارد مختلف به شکلهای گوناگون به این موضوع پرداخته و انسانها را با جایگاه و ارزش صبر آشنا ساخته است؛ همچنین به صابرین همراهی و یاری خود را در مراحل سخت زندگی، وعده  داده و نعمت‌های ویژه ای عنایت کرده است.

وی در ادامه با اشاره به اقسام صبر اظهار داشت: صبر بدنی در مقابل مشقت‌هایی است که بر بدن و جسم انسان وارد می شود، این صبر یا با عمل تحقق می یابد، مثل قیام به عبادات مشکل، یا با تحمل و استقامت، مثل صبر بر کتک‌های شدید، امراض بزرگ و جراحات هولناک، که قرآن کریم درباره صبر ایوب نبی در برابر امراض و مصیبتهایش آیاتی نازل می کند.

ماموستا محمودی با بیان اینکه بخش دوم از صبر، صبر بر مکروهات و مصائب است تصریح کرد: شکیبایی انسان در برابر حوادث تلخ و ناگوار مثل خسارات مالی، مرگ عزیزان، بیماری و… از جمله مراتب صبر است که قرآن کریم از آن این گونه یاد کرده است.

امام جمعه موقت شهرستان روانسر با اشاره به نوع سوم و چهارم صبر مطرح کرد: صبر بر طاعت تکالیفی که خدای متعال بر عهده ی بندگان قرار داده، با دشواری هایی همراه است؛ لذا ممکن است انسان به خاطر دشواری در انجام آن کوتاهی کرده و آن را ترک کند؛ از این رو قرآن کریم انسانها را به صبر بر امتثال وظایف دینی توصیه کرده است.

وی در پایان عنوان داشت: بالاترین مرحله از صبر، صبر بر معصیت است و آن ایستادگی در برابر شعله های سرکش شهوات و هیجان های برخاسته از هوی و هوس و یا مقامات دنیوی است؛ چراکه بیشتر انسان ها در برابر فقر و گرفتاری طغیان نمی‌کنند؛ ولی وقتی خدا مقام، پول و صحّت بدن بدهد، آن وقت خیلی سخت است که خودش را سالم نگه دارد و صبر پیشه کند.

فهرست