امضای تفاهم نامه میان دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت و اداره کل زندانهاواقدامات تامینی و تربیتی استان کرمانشاه
تفاهم نامه همکاری میان دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان و اداره کل زندانهاواقدامات تامینی و تربیتی کرمانشاه امضاء شد.

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین حجت اله فاضلی رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کرمانشاه با اشاره به نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر در خصوص آسیب زدایی از جامعه مسلمین گفت: در صورت همکاری همه نهادهای فرهنگی ، آموزشی و اجتماعی در جامعه ، بسیاری از آسیب ها قابل اصلاح بوده و برکات فراوانی به دنبال خواهد داشت.
وی سلامت اجتماع را در گرو رفتار نهادهای فرهنگی و اجتماعی دانست و خاطرنشان ساخت: با اقدامات فرهنگی و اجتماعی و تعامل مناسب این نهادها با هم ، می توان آسیبها را به صفر رساند.
وجود مبلغ در زندانها ، اجرای برنامه های فرهنگی و اصلاحی بیشتر و حاکم نمودن نگاه مثبت به زندانیان از دیگر مواردی بود که حجت الاسلام فاضلی بر آنها تاکید نمود.

دکتر امیر حشمتی معاون آموزش و پژوهش دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کرمانشاه ، با اشاره به تلاش برای ایجاد تعاملات هرچه بیشتر با دستگاه های فرهنگی و آموزشی به منظور رفع دغدغه های زندانیان بویژه زندانیان اهل سنت استان گفت:امضای این تفاهم نامه در راستای رفع همین دغدغه هاست.
وی امضای این تفاهم نامه را اتفاق مثبت و مبارکی ارزیابی و تصریح کرد: فعالیت و تفاهم مشترک بین دو طرف قطعا به نتایج مثبتی خواهد انجامید.

معاون فرهنگی و اجتماعی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان کرمانشاه به عنوان دیگر سخنران این نشست، با اشاره به اینکه زندان در واقع یک کلاس تربیتی و درمانگر است و نه مرکز انتقام جویی ، افزود: در نظام اسلامی به دلیل نگاه انسانی و توسعه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی،خوشبختانه امید به آینده در میان زندانیان روز به روز در حال افزایش است و تمام تلاشهادر راستای بهبود و بازپروری این قشر از جامعه می باشد.
احمدمحمدی،جانشین دفتر ، برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری در زندانها،اعزام زندانیان به سفرهای زیارتی از جمله مشهد مقدس و برگزاری مراسم اعتکاف را از مهمترین عواملی برشمرد که میتوانند تاثیر بسزایی در شکل گیری شخصیت زندانیان ایفا نمایند.
وی با سپاس از دغدغه مندی نهادهای فرهنگی و اجتماعی در امور زندانیان و تاکید بر تعاملات بیشتر بین این نهادها با هم، استفاده از ظرفیت روحانیون و مساجد اهل سنت را از دیگر عوامل تاثیرگذار بر بهبود رفتارهای زندانیان و کاهش آسیب های این طیف از جامعه عنوان نمود.
مدیرکل اداره زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمانشاه نیز با ابراز خرسندی از برگزاری چنین نشست هایی گفت:زندان در حقیقت همان بیمارستان اجتماعی است و می توان با تعاملات بیشتر با سایر نهادهای مرتبط به کاهش هرچه بیشتر میزان آسیب های اجتماعی و به تبع آن کاهش آمار زندانیان کمک شایانی نمود.
حمیدرضا پوریانی با تاکید بر نقش آموزش و همچنین ارتقا سطح فرهنگ عمومی کار،تصریح کرد: برگزاری کلاسهای قرآن و آموزش آن و برگزاری دوره های آموزشی برای مبلغین و پرسنل زندان در خصوص نحوه برخورد با زندانیان از مهمترین راهکارهایی است که در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی و همچنین کاهش تعداد زندانیان می توانند موثر باشند.
وی با اشاره به رعایت مباحث حقوق بشری در زندانها ابراز امیدواری کرد این گونه نشست ها و تعاملات میان نهادهای اجتماعی و فرهنگی تاثیرگذاربیش از پیش ارتقاء یابد.
در پایان این نشست تفاهم نامه همکاری میان دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان و اداره کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی کرمانشاه به امضاء رسید.

 

 

فهرست